План-конспект
бінарного уроку
з природознавства та
літературного читання
Вчителі: Мезиненко Н.В.
Мерзлікіна О.О.
Тема. Польові
рослини. Соняшник. Позакласне читання новели Олеся Гончара «Соняшники».
Мета: ознайомити
учнів із зовнішньою будовою соняшника, його значенням для людини, з’ясувати, як
соняшник потрапив на Україну, та якого догляду потребує ця рослина. Розвивати
пам'ять, спостережливість, виховувати любов до природи рідного краю. Поглибити знання учнів про творчість О.Гончара,
виховувати повагу до людини праці, розвивати у дітей
почуття краси, прищеплювати любов до української літератури.
Тип уроку: засвоєння та поглиблення нових знань.
Вид уроку : бінарний урок.
Обладнання: таблиці «Польові рослини», «Що
виготовляють з олії», «Соняшник», фізична карта півкуль, колекція «Соняшникове
насіння», пляшка з олією соняшника,
фотографії із зображенням соняшника, штучні суцвіття соняшнику, зошити, ручки,
підручники, тексти новели О.Гончара «Соняшники».
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Перевірка наявності необхідного обладнання на
партах учнів.
Учитель. Любі діти! У наш клас завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкой і миром.
Учень: Ми Вам раді,люди добрі,
І вітаєм щиро вас .
І запрошуєм ласкаво
На урок у 7 клас.
ІІ.
Загально - корекційна частина
Сьогоднішній урок буде дещо не схожим на ті, які ми проводили раніше. Тому, що урок будуть
вести два вчителя. І давайте уявимо, що ми дивимося телебачення і перемикаємо
канали. Отже, вас вітає телеканал «Природа», і зараз ми у прямому ефірі. І
перше, що ми вам пропонуємо – це відгадати загадку:
Парубійко, я вродливий
Дуже гарний не шкодливий,
І росту собі на волі,
Квіт до сонця повертаю,
За те й назву собі маю,
І в веселий свята час
Дам щось кожному із вас. (соняшник)
Сьогодні ми з вами познайомимось з цією прекрасною
рослиною
(демонстрація штучної квітки
соняшника).
ІІІ Основна частина
Повідомлення теми , мети уроку
Тема. Польові рослини.
Соняшник. Позакласне читання: новела
О.Гончара « Соняшники».
Давайте з’ясуємо :
- А чого ви
очікуєте від нашого уроку?
Відповідь починайте так :
«на цьому уроці я дізнаюсь…»
(учні відповідають)
На дошці
вивішена модель суцвіття соняшника, де
на пелюстках записані завдання уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Діти, на що схожа ця рослина?
( на сонце )
Вчитель тримає суцвіття соняшника:
Говорять: На сонечко я
схожий
І сонечко люблю,
До нього повертаю
Голівоньку свою.
Згідно легенди, в
далекі часи Сонце було божеством для людей. Йому
поклонялися, його вихваляли. І тільки один юнак дивився на сонце і нічого не
говорив. А коли Сонце запитало, чому він мовчить, юнак відповів, що він
заворожений його красою, сяйвом так, що
не може говорити. І найбільше його бажання – бути схожим на Сонце, весь час дивитися
на нього. Але люди не можуть бути схожими на сонце. І воно перетворило юнака на
величну квітку, прикрашену вінком золотих пелюсток, що весь час дивиться на
Сонце.
А ще є
легенда «Господь і квіти».
Був сонячний ранок. У райській долині квіти чекали
на прихід Господа. Хоч тоді квітам ще дозволялося вільно рухатися по долині,
цього ранку вони стояли непорушно у сподіванні ласки Божої.
Ось надходить Господь. Першу помітив проліску.
Вона зустріла Його поглядом синіх оченят, в яких було стільки надії. Господь
ласкаво доторкнувся квітки і промовив:
— Будеш ранньою весняною квіткою. Виростай першою,
оповіщай прихід весни!
Підійшов
Господь до троянди. Зарожевілася квітка від щастя і потягнулася вгору, щоб
вдячно торкнутися Господньої руки. Від гарячого почуття захоплення і відданості
її туго завинені пелюстки розгорталися і щораз густіше наливалися чудовими
барвами. І почула вона слова Господа:
— Розів’єшся пишним квітом. Будеш найгарнішою
квіткою на землі.
Біла лілея зустріла Господа з побожно схиленою
голівкою, ледве чутно шепочучи слова молитви-привітання. Так і зосталася вона
назавжди побожною квіткою, квітом чистоти.
Пішов Господь далі долиною. Горицвіт, шавлія,
м’ята, подорожник, звіробій, золототисячник, Валер’яна, ромен і багато інших
гуртом припали до ніг Милосердного.
Господь поблагословив їх і промовив:
— Помагайте людям у біді! Ростіть, і всмоктуйте
соки землі, ловіть сонячне проміння! Збирайте ліки у своїх листочках, у
корінцях, у насінні! Кожен із вас буде
мати в собі ліки від якоїсь хвороби.
Була там і конвалія.
— Господи! — озвалася вона несміливо. — Я хочу
робити добро людям, та чи знайдуть вони мене в лісових тінистих схованках? До
того ж я мала й непомітна. І почула відповідь:
— Не турбуйся, квіточко, люди будуть шукати і
знаходитимуть тебе. Для того даю тобі дивні пахощі, а разом із цим у своїх
дрібних білих квітках-дзвіночках матимеш дорогі ліки для серця.
Ішов
Господь далі й далі. Кожній зустрічній квітці давав якесь доручення. Нарешті
захотів присісти й відпочити. Озирнувся навкруги, а вже соняшник підставив свій
міцний стовбур, щоб Господові було до чого прихилити спину, простяг широке
листя, щоб зробити холодок. Його велика квітка випнула свої жовті пелюстки,
запрошуючи бджіл звеселити Господа бджолиним гудінням — музикою. І нагородив
Господь добру рослину за таку увагу:
— Станеш у великій пригоді людям. З твоєї квітки
бджоли збиратимуть нектар і перероблятимуть його на мед, а в насінні будеш мати
цінну поживу для людей. Для того вони тебе й вирощуватимуть. Всі тебе
любитимуть і шануватимуть.
V. Вивчення нового матеріалу :
Так,
рослина має дуже багато цінних
властивостей. Я думаю,вам,діти, дуже цікаво дізнатися звідки потрапив до нас
соняшник.
(Розповідь супроводжується показом на карті
півкуль )
Батьківщина соняшника - Мексика, там він ріс, як звичайнісінький
бур’ян. (прикріплюється на карту квітка соняшника
з надписом
«бур’ян») Іспанці привезли цю рослину в Європу на
початку XV століття. Вона мала
поетичну назву «квітка сонця».І розцвіла вона на клумбах ботанічного саду
в Мадриді. Вона була садовою рослиною.(
прикріплюється на карту квітка соняшника з надписом «садова рослина».
Мандруючи з садка в садок, з країни в країну
соняшник потрапив до Голландії а звідти «прийшов» і до України.
Він переселився з
клумби на грядку, з панського квітника на селянський город. Соняшникове насіння
почали лузати в селах, селищах, та містах. Але ніде ця золотоголова квітка не виходила за городній тин. Говорили: «Земля для хліба, а
не для пустощів, а що візьмеш у соняшника путнього, крім насіння?!» Так
говорили і в інших країнах.
Німці пробували приготувати з підсмаженого насіння
каву, але ніхто цієї кави не хотів пити. Англійці варили головки соняшника – і
цієї страви ніхто не хотів їсти.
У 1842 році із соняшника була добута олія. У нас в
Україні соняшник став найважливішою олійною культурою. (прикріплюється на карту
квітка соняшника з надписом «Цінна культура» )
Отже: 1.
Чим була квітка сонця на батьківщині за океаном? (Бур’яном)
2. Чим була вона довгі роки в Європі? (Садовою
рослиною )
3. А чим
стала для нас? (Цінною рослиною )
Прийшов час познайомитися із зовнішньою будовою
соняшника.
Соняшник – однорічна висока рослина( учні по черзі
характеризують органи цієї рослини, окрім суцвіття)
Соняшник
Стебло
|
Прямостояче
|
Листки
|
Прості, черешкові
|
Корінь
|
Мичкуватий
|
Суцвіття
|
Кошик
|
Розповідь вчителя про будову суцвіття (за
таблицею)
На верхівці стебла міститься велике суцвіття, яке
помилково вважають однією золотаво-жовтою квіткою. Знизу воно вкрите обгорткою
–листочками, що зрослися. У суцвітті
буває до 1000 квіток. (завдання
учням –
користуючись підручником, визначити тип суцвіття; отримані дані заносяться у
таблицю )
Понад краєм суцвіття – кошика розміщені жовті
язичкові квітки, які приваблюють комах, а в центрі кошика містяться трубчасті
квіти. Саме з цих квіток розвиваються плоди .
Але, щоб утворилися плоди, що повинно
відбуватися?(запилення)
Соняшник важлива медоносна рослина. Поясніть, діти,
що це означає?
Які ще ви знаєте польові рослини-медоноси?
Плід у соняшника
- сім’янка, в якій знаходяться насінини,багаті на олію.
Дослідницька робота:
Учні отримують папірці, в які загорнуті по три
насінини соняшника, вчитель пропонує міцно натиснути на насінини,а потім розгорнути
папірець. На папері залишаться масні
плями. Як ви думаєте, що це за плями? Так, ми отримали олію.(вчитель демонструє
пляшку олії.)
Вивішується таблиця : Соняшник-технічна культура
Ви переконались, яке важливе значення в нашому
житті має ця культура.
Як же вирощують соняшник?
Про це ви дізнаєтесь на телеканалі «література»
Але спочатку фізкультхвилинка !
А ми зерно сіяли, сіяли .
У земельку свіжую, свіжую .
У земельку свіжую, свіжую .
І з’явились перші листочки,
А з них повні, гарні квіточки.
А з них повні, гарні квіточки.
До сонечка повернулись,
І сонечку усміхнули
Вітер квіточки хитає ,
До зерняток промовляє :
Ви і повні, і хороші,-
Буде урожай хороший !
До зерняток промовляє :
Ви і повні, і хороші,-
Буде урожай хороший !
І.Загально-корекційна частина
Вас вітає телеканал «література»
Ми починаємо з поетичної хвилинки
ІВАН ДРАЧ
БАЛАДА ПРО СОНЯШНИК
В соняшника були руки і ноги,
Було тіло, шорстке і зелене.
Він бігав наввипередки з вітром,
Він вилазив на грушу,
і рвав у пазуху гнилиці,
І купався коло млина, і лежав у
піску,
І стріляв горобців з рогатки.
Він стрибав на одній нозі,
Щоб вилити з вуха воду,
І раптом побачив сонце,
Красиве засмагле сонце,-
В золотих переливах кучерів,
У червоній сорочці навипуск,
Що їхало на велосипеді,
Обминаючи хмари на небі...
І застиг він на роки й століття
В золотому німому захопленні:
- Дайте покататися, дядьку!
А ні, то візьміть хоч на раму.
Дядьку, хіба вам шкода?!
Поезіє, сонце моє оранжеве!
Щомиті якийсь хлопчисько
Відкриває тебе для себе,
Щоб стати навіки соняшником.
Ось такий вірш-балада, а давайте пригадаємо, що таке балада .
Учень: Балада-це невеликий твір
казково-фантастичного, або героїчного змісту.
Так і уявляється нам меткий
хлопчисько, що займався своїми нехитрими справами, навіть, бешкетував. І
раптом, відкрив для себе неймовірну красу-життєдайне сонце, безмежне небо, дерева,
трави. І наша з вами розмова піде про те, як кожної миті кожен з вас має можливість відкрити для
себе дивовижну красу.
І ми поринемо у світ літератури, у світ художнього слова.
ІІ. Основна частина
Ми з вами читали новелу О.Гончара «Соняшники», давайте пригадаємо, що таке
новела?
Учень: Новела – це невеличкий розповідний твір про
незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.
А тепер повернемося до нашої новели. Ми з вами
знаємо, що соняшник є основною культурою, яка вирощується на Україні. І ми вже
знаємо, що у колгосп, де вирощували соняшники приїхав скульптор.
Хто такий скульптор?
Учень:
Скульптор-це людина, яка робить скульптури.
Чому ж скульптор приїхав у колгосп?
Де скульптор уперше зустрів Меланію?
Яке враження справила Меланія на скульптора?
Ми знаємо, що Меланія була відома скульпторові з
газет, але як фотографували Меланію?
Скульптор зрозумів, чому дівчину фотографували
тільки у профіль?
Чому скульптор вирішив їхати додому?
Але зразу виїхати не вдалося і скульптор
відправляється до Меланії «на постій». Давайте знайдемо у тексті опис оселі Меланії?
(читання уривка)
Влаштувавши гостя, Меланія іде на роботу, а
скульптор, мандруючи по селу, продовжує знайомство з Мелашкою.
Що односельці кажуть про Меланію?
(читання уривка)
Чи помічають люди, що дівчина некрасива ?
Скульптор
ніяковіє, йому соромно, що він не може виліпити дівчину…
І ось
ранок. Скульптор вирушає додому . Але він відчуває свою провину і вирішує все ж
таки попрощатися з Меланією.
Вони разом із головою колгоспу під’їхали до
соняшникового поля і скульпторові перехватило дух від побаченого.
(читання уривка, демонстрація фотографії
соняшникового поля, прослухування пісні «Соняшники» у виконанні М . Гнатюка)
А тепер давайте пригадаємо, як і де вирощують
соняшник?
Завдяки чому ми маємо врожай?
Давайте знайдемо у тексті місце, де голова колгоспу розповідає про вирощування
соняшника. (читання уривка)
Як працюють дівчата? (читання уривка)
І ось ми повернулись до того, з чого почали : скульптор відкрив для себе неймовірну красу, красу людини праці! (читання уривка і показ ілюстрації
)
Що вирішує скульптор?
Як ви думаєте, чому Мелашка була красивою в цей
момент?
(бо працювала, займалася улюбленою справою)
І, як підсумок, хочу процитувати вам слова Василя
Сухомлинського:
«Якщо хочеш бути красивим, працюй до самозабуття, працюй
так, щоб ти почував себе творцем, майстром, в улюбленому ділі.
Працюй так, щоб очі твої виражали одухотвореність
великим людським щастям-щастям творчості».
ІІІ. Заключна частина уроку
Працьовита людина завжди викликає захоплення.
Праця не тільки робить людину красивою,
а й сама створює красу .Давайте звернемося до краси, яку створили люди, милуючись
красою природи, оскільки мова у нас іде про соняшник, то ми звернемося до
нього.
Ми, українці, давно вважаємо соняшник символом
нашої країни.
Тепер ми і
не уявляємо наші пейзажі без соняшника.
Золотавого красеня зображують художники, фотографи. Рослина органічно вписується у різні краєвиди. Квітками
соняшника оздоблюють посуд , одяг, предмети побуту.
(демонстрація фотографій)
Автомобіль з аерографією «Соняшники», тарілка з
малюнком «Соняшник», декоративні соняшники у вазі, посуд оздоблений об’ємними
квітами соняшника, декоративний посуд оздоблений квітками соняшника, капці з
аплікацією «Соняшник», весільний торт, прикрашений квітками соняшника.
А зараз до нас завітав розважальний канал, який
пропонує взяти участь у грі «Допоможи».
Якось, відомий
мандрівник барон Мюнхаузен вирішив намалювати побачене в подорожі. Ось що у
нього вийшло.(демонстрація малюнка)
Уважно розгляньте, чи все вірно зобразив мандрівник?(діти вказують
на помилки у зображенні)
А ще барон Мюнхаузен склав таке оповідання :
( вчитель читає оповідання і після кожного речення
робить паузу, щоб діти виправляли помилки.)
Коли скульптор приїхав до колгоспу стояла осінь.
Він збирався намалювати портрет Меланії Чобітько. Меланія прославилася тим, що
вирощувала польові квіти. Ще скульптор
багато дізнався про соняшник. Він дізнався, що це дикоросла культура, що
соняшник має витке стебло, прості листки, а ще соняшник важлива медоносна
культура. Скульптор вирішив відкрити свою майстерню просто на полі, щоб
малювати соняшники і Меланію.
VІ.Підсумок уроку
Діти, вам сподобався урок? Чи справились ви із
завданням?
Діти по черзі відривають пелюстки у моделі
соняшника. Свою відповідь починають словами:
«На цьому уроці я дізнався…»
Оцінювання знань дітей.
Немає коментарів:
Дописати коментар